Co poświęciłbyś by pomóc człowiekowi w potrzebie?

Srebrne porsche boxter wygrane z Tańcu z Gwiazdami Agata Kulesza oddała na pomoc charytatywną. Oddała cacko za 250 tysięcy! Poświęciła się? Popisała? Zaimponowała Wam? Zdziwiła i dała do myślenia?

– Nie jestem Matką Teresą, nie rozdaję wszystkiego, ale miałam potrzebę podzielić się z innymi. Tak po prostu. Jak się dostaje prezent od losu, warto z nim zrobić coś dobrego – powiedziała  potem w wywiadzie dla Gali. Dorota Wellman prawie 400 tysięcy za udział w reklamie, także przekazała na pomoc dzieciom i nie chciała tego komentować.

Obie panie poświęciły spore pieniądze. A co to właściwie znaczy „poświęcić”?

Słownik PWN podaje, że to m.in. czyn ofiarny, pełen bohaterstwa i samozaparcia; też: gotowość do ponoszenia ofiar, poświęcić to, zrezygnować z czegoś dla czyjegoś dobra, dla jakiejś sprawy. Poświęcić to oddać w ofierze, odżałować, ofiarować, wyrzec się, zrezygnować, dać, przeznaczyć, przekazać – takie są synonimy. Do przytoczonych przykładów pasuje: ofiarować. Miały i ofiarowały. Wśród synonimów jest jeden szczególnie ciekawy: odżałować.

Czyli jednak żal i jakaś strata wiąże się z tym poświęceniem.

Tylko czy to jest strata jeśli ofiarujemy innym w potrzebie nasze pieniądze, czas, energię, wiedzę? Czasem poświęcamy – ofiarowujemy – rzeczy większe i donioślejsze jak krew lub szpik kostny, organ – jak Przemysław Saleta, który oddał nerkę chorej córce. Poświęcić życie? Tak, życie też. Wystarczy wskoczyć do wody by ratować tonącego. Nasze własne życie będzie wtedy poważnie zagrożone i może zostać poświęcone w imię pomocy człowiekowi w potrzebie.

„W poświęceniu i pomaganiu najlepiej wybierać tę stronę, która nie jest dla nas stratą a zyskiem.”

Każdy ma własną miarę i granicę poświęcenia. Własną ocenę tego co warto oddać innym. Czasem poświęcamy się bez większego namysłu, pod wpływem chwilowej emocji, innym razem potrzebujemy czasu na podjęcie świadomej decyzji. W poświęceniu i pomaganiu najlepiej wybierać tę stronę, która nie jest dla nas stratą a zyskiem.

Poświęcajmy ludziom w potrzebie tyle ile chcemy i możemy. Najważniejsze, żeby w ogóle ofiarowywać innym trochę siebie, dzielić się cząstką tego co mamy i nie żałować.

Photo credit: Jakob Fannar via Visualhunt / CC BY

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl