Gdy żona/mąż żonę/męża wyrzuca na bruk

za gazeta.pl wg NSP GUS

za gazeta.pl wg NSP GUS

Scenariusz jest zwykle taki: mąż, ale częściej żona, nie wytrzymuje życia pod jednym dachem z awanturującym się, pijącym, niepracującym małżonkiem, konkubentem. I któregoś dnia otwiera drzwi i wyrzuca go z domu.

Nie ma znaczenia, czy jest zameldowany, czy nie. Czasem pozwoli wrócić. Jeśli przez 3 miesiące nie wróci, ma prawo go wymeldować. Meldunek poświadcza tylko miejsce zamieszkania, a nie prawo do lokalu. Często tak właśnie wygląda początek bezdomności.

Narodowy Spis Powszechny, dokonany ostatnio w 2011 roku, pod wpływem organizacji pomocowych po raz pierwszy przeprowadzony został również na osobach bezdomnych. W raporcie końcowym wskazano na kilka przyczyn bezdomności. Oto one:

  • pozostawianie mieszkania 15,0%,
  • eksmisja 11,0%,
  • bezrobocie 9,6%,
  • zadłużenie 5,2%,
  • powrót z więzienia 3,2%,
  • ucieczka przed przemocą 2,1%,
  • utrata miejsca noclegowego w pracy 0,8%,
  • opuszczenie domu dziecka 0,5%.

I pozostały jeszcze dwie główne kategorie:

  • wymeldowanie i wypędzenie z mieszkania – łącznie 34%.

To wypędzenie z mieszkania jest jedną z najczęstszych przyczyn bezdomności!

Co i jak długo musi się dziać za drzwiami tych domów i mieszkań, że kończy się to wyrzuceniem? Jaki ogrom strachu, bezsilności, obrzydzenia, bólu, poczucia zranienia i niesprawiedliwości kryją te mieszkania? Po obu stronach drzwi wydarza się tragedia.

Nie wiemy, ile w tej liczbie jest skutków nieudanego życia małżeńskiego czy nieudanych konkubinatów. To nie jest tak, że to tylko żony/mężowie wyrzucają mężów/żony. W tej liczbie mieści się całe spektrum ludzkiego, nieudanego, powikłanego życia. Nie wiemy, ile matek z dziećmi wyrzucili ojcowie, a ile osób i w jakim wieku wyrzuciła z domu przemoc. Nie wiemy też jak wiele jest dzieci małoletnich czy pełnoletnich wyrzuconych przez rodziców i starych rodziców wygnanych przez dzieci. Takie przypadki są coraz częstsze. Wiemy, że wyrzucenie z domu czy mieszkania to przyczyna bezdomności aż jednej trzeciej przypadków.

 

Ważne, że ktokolwiek kogokolwiek wyrzuca z domu.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl