12 sposobów pomocy bezdomnym

Czy wiesz jak Ty możesz pomóc osobom bez domu? Spróbujemy Ci podpowiedzieć. To nie będą wszystkie możliwe sposoby, gdyż jest ich naprawdę bardzo wiele. Może choć jeden z nich uznasz za wartościowy i sam zrealizujesz.

Najważniejsza rzecz na początek to dowiedzieć się, jak można pomóc, ocenić, czy pomoc ma być jednorazowa czy stała. Czy chęci i warunki osobiście pozwalają Ci w tę pomoc włożyć trochę wysiłku i czasu, czy Twoją pomoc otrzymają raczej organizacje i instytucje wyspecjalizowane w tej pomocy? To ważne pytania. Oto 12 sposobów do wyboru:

 1. Reaguj zanim będzie za późno. Jeśli zauważysz, że ktoś z Twojego otoczenia ma kłopoty z płaceniem czynszu, stracił pracę, a ma kredyt – zapytaj, co się dzieje, wesprzyj, zaoferuj pomoc, zawiadom ośrodek pomocy społecznej czy inną organizację pomocową, jeśli spotkasz błąkające się dziecko czy osobę starszą. Twoja interwencja może uchronić od bezdomności.
 2. Dziel się 1% podatku przy rocznym rozliczeniu PIT. Z tych wpłat organizacje finansują pomoc przez cały rok.
 3. Wpłacaj co miesiąc choćby niewielką kwotę, ale stale. Takie regularne wpłaty bardzo ułatwiają planowanie wydatków i systematyczną pomoc. Pamiętaj Okruszek do okruszka, grosz do grosza…
 4. Klikaj regularnie w Okruszka. To tylko i aż klik. Pamiętaj, że za każdy klik, który ciebie nie kosztuje nic, Fundacja „Bliźniemu Swemu…” otrzymuje od reklamodawcy jakąś kwotę i tak gromadzi fundusze na pomaganie.
 5. Pomóż zorganizować pomoc psychologiczną, jeśli spotkasz w swoim otoczeniu ludzi z tego typu problemami. Choroby psychiczne to częsta przyczyna bezdomności.
 6. Przyjmij do pracy – jeśli jesteś pracodawcą i masz takie możliwości. Nawet jeśli starający się o pracę nie ma stałego meldunku. Wynagrodzenie jakie mu zapłacisz, pozwoli mu nie żebrać, nie kraść, a żyć godnie, nawet w bezdomności.
 7. Możesz zatrudnić się w organizacjach pomocowych. NGO są takimi samymi pracodawcami jak inne instytucje, choć oprócz niezbędnej wiedzy, w pracy pomaga też empatia i wrażliwość.
 8. Wspomagaj Banki Żywności, kiedy prowadzą świąteczne akcje zbierania trwałej żywności
  w dużych sklepach. Korzysta z nich wiele organizacji, w tym także Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.
 9. Przekaż dary rzeczowe. Odzież, pościel, koce, kołdry, ręczniki, bieliznę (bardzo jej bezdomnym brakuje). Jeśli masz używaną, pamiętaj przekazuj tylko i wyłącznie tę w bardzo dobrym stanie (napraw zamki, wszyj guziki) i świeżo upraną. Powinny to być raczej: kurtki, spodnie, ciepłe swetry, dresy, koce. Te w kiepskim stanie wyrzuć. Nikt, nawet bezdomny, nie będzie miał z nich pożytku.
 10. Zostań wolontariuszem. Możesz się przydać w tych placówkach, do których trafiają samotne matki, w domach dziecka, schroniskach. Pracownicy dopasują Twoje umiejętności i wiedzę, do potrzeb placówki i podopiecznych. A potrzeb mają wiele. Tylko przemyśl decyzję: wolontariat nie może być na chwilę. Jeśli szybko zrezygnujesz, tylko zmarnujesz czas, jaki poświęcą Ci pracownicy na szkolenie.

I jeszcze dwa sposoby wzbudzające kontrowersje, a dotyczące tak zwanego dawania na ulicy.  Te, wydawałoby się najprostsze sposoby pomocy, obarczone są poważną wadą. Zdaniem pomagających zawodowo – sprzyjają pozostawaniu na ulicy. Czasem jednak coś nie daje przejść obojętnie obok człowieka proszącego… rozważ więc i takie formy pomocy:

 1. Daj kilka złotych osobie proszącej lub człowiekowi w potrzebie. Może i masz wątpliwości, czy on tego nie przepije, ale zyskujesz poczucie, że doraźnie pomogłeś. Zresztą, przecież widać, czy ktoś lubi wypić…
 2. Kup coś do jedzenia, choć nie zawsze jedzenie jest mile widziane. Zyskujesz pewność, że bezdomny przynajmniej nie będzie dziś głodny.

 

I staraj się, byś tej pomocy sam nie potrzebował.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl