Odpowiedzialne pomaganie, czyli jak wspierać potrzebujących i nie dać się nabrać oszustom

Pomagając innym, pomagamy sobie. Pomoc to nie tylko forma wsparcia drugiemu, ale także działanie nakierowane na siebie. Jak dowodzę badania, pomaganie innym wprowadza w dobry humor, poprawia samopoczucie i wzmaga wiarę we własne możliwości. Podpowiadamy, w jaki sposób wspierać potrzebujących, bez ryzyka nieuprawionego wykorzystania przekazanych środków.

Polacy pomagają

Polacy kochają pomagać. Statystyki jasno pokazują, że jesteśmy narodem wrażliwym wobec potrzeb drugiego. Według CBOS w 2016 roku aż 79 procent Polaków było zaangażowanych w jakiś rodzaj pomocy. W powyższej grupie 7 procent wiele razy przekazywało pieniądze na cele dobroczynne, a 37 procent czyniło to kilka razy w roku.

Wśród najczęstszych form wsparcia znalazły się dofinansowanie dużych zbiórek charytatywnych, smsy, z których dochód przeznaczany jest na pomoc potrzebującym, udział w lokalnych zbiórkach pieniędzy. Nie bez znaczenia są także wszelkie inne, nierejestrowane przez badania działania, które obserwujemy na naszych ulicach każdego dnia.

Bezpieczne pomaganie

Aby pomoc była satysfakcjonująca tak dla pomagającego, jak i dla tego, kto ją otrzymuje, warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo. Skuteczne wsparcie to działanie mądre i odpowiedzialne, dlatego tak ważne staje się sprawdzenie organizacji, której zamierzamy powierzyć nasz datek. Oto kilka sposobów weryfikacji, dzięki której będziemy mieć pewność, że nasza pomoc została wykorzystana prawidłowo.

 

  1. Korzystajmy z pośrednictwa profesjonalistów

Choć każda akt miłosierdzia zasługuje na pochwałę, najbezpieczniej jest czynić to za pośrednictwem wyspecjalizowanych organizacji, które posiadają kompetencje i profesjonalne działy, które są w stanie skutecznie zweryfikować cel każdej zbiórki. Nadzór sprawia, że zyskujemy pewność, że nasze środki trafią do tych, którzy rzeczywiście ich potrzebują.

 

  1. Weryfikacja organizacji

Gdy chcemy samodzielnie zweryfikować, czy organizacja, której powierzamy pieniądze, jest uczciwa, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim zawsze powinniśmy sprawdzić, czy interesujący nas podmiot jest zarejestrowany w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) oraz jak wyglądają jego rozliczenia finansowe. Transparentność w tym względzie pozwala zyskać pewność bezpieczeństwa i celowości przekazanych pieniędzy. Jak szukać pożądanych informacji? Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie znajduje się specjalna wyszukiwarka.

 

  1. Szukajmy opinii w Internecie

Internet to potężna narzędzie, a użytkownicy sieci jak nikt inny potrafią tropić wszelkie nadużycia, także te ze strony nieuczciwych organizatorów. Podczas planowania wsparcia zbiórki, poszukajmy informacji o niej w sieci. Zwróćmy uwagę na pojawiające się uwagi i opinie. Jeżeli sami zauważmy coś niepokojącego, miejmy odwagę podzielić się naszymi spostrzeżeniami w komentarzach czy pytaniach kierowanych do organizatorów. Możemy mieć pewność, że jeśli pomysłodawca akcji jest uczciwy, wyjaśni nam nasze wątpliwości. Jeśli takiej odpowiedzi nie otrzymamy, nie zawahajmy się zgłosić sprawy odpowiednim jednostkom.

 

  1. Sprawdźmy legalność zbiórki

Każda zbiórka pieniędzy (również ta internetowa) wymaga odpowiedniej zgody. Jeśli ma zasięg ogólnopolski, pozwolenia na organizację udziela Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Jeśli dotyczy regionu, wystarczy zgoda samorządu lokalnego. Obecnie status wszystkich zbiórek możemy sprawdzić na specjalnej rządowej stronie internetowej. Pod podanym adresem znajdziemy wyczerpujące informacje uwzględniające dane organizatora, przewidywane koszty, informacje o celu zbiórki, a nawet sprawozdania z przeprowadzonych działań.

 

  1. Bądźmy dociekliwi

Pamiętajmy, że dociekliwość nie jest wadą. Jeśli planujemy wesprzeć uliczną zbiórkę, zwracajmy uwagę, czy wolontariusze są wyposażeni w specjalne identyfikatory. Nie bójmy się pytać, kogo reprezentują i czy sama zbiórka akcja zgłoszona odpowiednim organom. Uczciwy wolontariusz nie będzie miał nic do ukrycia. Jeśli to możliwe postarajmy się także zweryfikować cel zbiórki. Poszukajmy informacji o kosztorysie oraz kwalifikacji leczenia (jeżeli dotyczy pomocy chorym).

***

Pomaganie innym to przyjemność i niesamowita przygoda. Aby jednak nasze wsparcie przyniosło pozytywne efekty, warto robić to z głową. Stosowanie się do wyżej wymienionych metod, da gwarancję, że nasze środki zostaną wykorzystane we właściwy sposób i trafią do potrzebujących. Nie powinniśmy zapominać także o innych formach wsparcia. Darowiznę możemy zastąpić zaproszeniem na obiad, dobrym słowem czy oddaniem zbywających ubrań. Niezależnie od wyboru formy, każda pomoc przyniesie dobre owoce, zarówno dla obdarowywanego, jak i obdarowującego.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl