Pomoc mierzona wyświetleniami. Najciekawsze akcje charytatywne na polskim YouTubie

Znasz YouTube? Jesteśmy pewni, że tak. Spędzasz tam czas, oglądając ulubionych vlogerów, śmieszne filmy, a może nawet sam tworzysz i publikujesz swoje materiały. Ale czy wiedziałeś, że popularny portal jest miejscem, gdzie można pomagać potrzebującym? Wystarczy zapał i trochę wyobraźni. Oto nasz subiektywny wybór najciekawszych akcji charytatywnych na polskim YouTubie.

Moc Internetu, czyli wsparcie dla szpitala

ReZigiusz to jeden z najpopularniejszych polskich youtuberów, a obecnie także postać telewizyjna. Popularność zyskał dzięki publikacji filmów z gier komputerowych, w tym popularnego Minecrafta. Wrodzona charyzma i pracowitość pozwoliły mu zebrać liczną widownię, która obecnie liczy prawie 3 miliony użytkowników. Popularność w Internecie zaowocowała dalszym rozwojem kariery. Dwudziestojednolatek obecnie pracuje jako prezenter telewizyjny. Na srebrnym ekranie możemy go oglądać w programie „The Brain. Genialny umysł”, gdzie pełni rolę jurora.

Mimo popularności i licznych obowiązków youtuber nie zapomina o potrzebujących. Szerokim echem odbiła się organizowana przez niego akcja ReZimy Dobrem, w której ramach zebrano ponad 300 tys. zł. Cała kwota została przeznaczona na rzecz Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Pieniądze posłużyły na budowę sensorycznego placu zabaw wspierającego rozwój funkcji percepcyjnych, motywującego do samodzielnego poznawania świata. Dzięki akcji miejsce wyposażono w sprzęt, który poprzez stymulację zmysłów słuchu, wzroku i dotyku ma za zadanie pobudzać motorykę małych pacjentów, a tym samym warunkować ich ogólny rozwój. Cała kwota została zebrana podczas jednego dnia. Akcja ruszyła 1 czerwca 2016 roku i polegała na sprzedaży limitowanych ubrań i silikonowych opasek ze sklepu vlogera.

Psiakobus – pomoc z humorem

Chyba wszyscy kochamy zwierzęta. Nie dziwi więc, że ich los zwrócił także uwagę gwiazd popularnego portalu. SA Wardega otwiera czołówkę najpopularniejszych youtuberów w Polsce. Jego kanał śledzi ponad 3,5 mln aktywnych użytkowników. Największą sławę przyniosła mężczyźnie produkcja Mutant Giant Spider Dog, która w ciągu tygodnia zdobyła ponad 33 milionów wyświetleń, a w całym 2014 roku wyświetlono ją 128 mln razy.

Znany z odważnych i prowokacyjnych produkcji autor tym razem postanowił wykorzystać potencjał swojego kanału w celu zgromadzenia środków na pomoc potrzebującym zwierzętom. Co ciekawe, aby wesprzeć akcję, należało jedynie udostępnić stworzony przez niego film. Cały dochód pochodził z wyświetlanych reklam i został przekazany na pomoc schroniskom i organizację kolejnych akcji tego typu.

Youtuber stworzył film w swoim stylu. W stroju psa specjalnie przygotowanym samochodem – psiakobusem poruszał się  po mieście i odwiedził schronisko, gdzie karmił bezdomne zwierzęta – psy, konie, świnię. Cała akcja została uwieczniona i udostępniona w Internecie, gdzie szybko stała się hitem. Realizacja łącząca dobry obraz, chwytającą za serce muzykę i humorystyczny koncept stała się fenomenem, który zauważony został przez inne media. Obecność w telewizji i portalach informacyjnych jeszcze bardziej poszerzyły zasięg produkcji. Obecnie film został obejrzany ponad 4 mln razy, co z pewnością przełożyło się na wymierne korzyści dla zwierząt.

Siła gamingu

Choć gaming jest z pewnością znanym zjawiskiem, szczególnie dla młodszej części użytkowników YouTube’a, to jeszcze nigdy wcześniej nie zyskał tak doniosłej roli. Akcja JA, PACZKA była próbą przekucia popularności tego typu widowiska w konkretną pomoc potrzebującym. Próbą zakończoną pełny sukcesem. 14 grudnia 2016 roku o godzinie 20.00 rozpoczęło się największe tego typu wydarzenie charytatywne transmitowane na żywo w Internecie. W akcji brało udział 41 streamerów, którzy przez 100 godzin nieustannie prezentowali swoje umiejętności w najlepszych grach komputerowych (między innymi League of Legends, Counter Strike). Podczas wydarzenia, każdy oglądający mógł kupić cegiełkę o wartości od 5 do 200 zł. Zebrana kwota wyniosła ponad 143 tysiące zł i w całości została przeznaczona na pomoc potrzebującym rodzinom w ramach akcji Szlachetna Paczka. To nie koniec atrakcji. Na wpłacających czekały cenne nagrody, które z pewnością były znacznym bodźcem motywacyjnym do wzięcia udziału w zabawie.

 

***

To tylko niektóre z licznych, wirtualnych akcji pomocy potrzebującym. Jeśli znacie inne ciekawe przykłady lub sami prowadzicie kanał i macie pomysł na pomoc potrzebującym podzielcie się nim w komentarzach.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl