Sztuka właściwych wyborów. Ci bogaci byli kiedyś biedni.

Nie mamy wpływu na to skąd pochodzimy, z jakich środowisk, kim są nasi rodzice. Już na starcie, środowisko i rzeczy, na które nie mamy wpływu, poniekąd wpływają na to jak wygląda nasze życie. Jedni rodzą się w bogatych domach, gdzie od małego nie muszą się o nic martwić. Mają modne ubrania, drogie zabawki, jeżdżą na wakacje, chodzą na zajęcia dodatkowe, realizują swoje pasje. Drudzy rodzą się w mniej zamożnych rodzinach, gdzie nie ma już na wszystko co dusza zapragnie, a inni w takich w których sytuacja jest dramatyczna – nie starcza do pierwszego, brakuje jedzenia, a warunki do życia są poniżej jakichkolwiek standardów.

Nie mając wpływu na to skąd pochodzimy, często zamykamy się w własnym świecie, przyjmując życie takim jakie jest, wchodząc w środowisko w którym dorastamy, korzystając z tych samych schematów zachowań i sposobów myślenia jak nasze otoczenie. Jednakże wcale tak nie musi być.

Historie kilku sławnych osób pokazują, że wcale nie jesteśmy skazani na to co na starcie oferuje nam życie i sami przy odpowiedniej determinacji możemy kształtować własną przyszłość, a każde doświadczenie uczy nas czegoś ważnego.

Każda z osób, o której za chwilę przeczytamy nie miała łatwego startu. Pochodziły z ubogich rodzin, często zmagały się z problemem bezdomności, niedożywienia, brakiem pomocy ze strony najbliższego otoczenia. Mimo to udowodniły sobie i światu, że determinacja w działaniu i odrobina szczęścia mogą zmienić otaczającą rzeczywistość.

Patrząc dziś na Halle Berry znaną amerykańską aktorkę, laureatkę Oscara, seksbombę XX w, nikt nie przypuszczał by ze na początku kariery zmagała się z problemem bezdomności. Po przeprowadzce do Chicago, przez jakiś czas mieszkała w schronisku dla bezdomnych, ponieważ jej matka uznała, że nie będzie jej dłużej utrzymywać. To doświadczenie nauczyło ją jak dbać o siebie i pokazało, że potrafi przetrwać nawet najtrudniejsze sytuacje.

Z kolei, Jim Carrey jest amerykańskim aktorem, znanym przede wszystkim z kultowych ról komediowych. Gdy miał 12 lat jego ojciec stracił pracę , a rodzina została eksmitowana i zmuszona do życia w przyczepie. Jego specyficzne poczucie humoru ukształtowało się w okresie dorastania, podczas gdy tułał się przyczepą kempingową po Kanadzie wraz z rodziną. Dziś jest rozpoznawalny, jedyny w swoim rodzaju i na pewno nie martwi się brakiem miejsca zamieszkania.

Innym ciekawym przykładem  jest Daniel Craig dziś kojarzony z Jamesem Bondem i innymi męskimi postaciami. Gdy był dzieckiem jego rodzice rozwiedli się, a on zainteresował się aktorstwem. Nie pochodził z zamożnej rodziny, więc nie miał łatwego startu. Na początku kariery jako młody aktor nocował na ławce w londyńskim parku. Dziś, dzięki determinacji i zaangażowaniu pnie się po szczeblach sławy.

Na szczególną uwagę zasługuje też Oprah Winfrey. Kobieta pochodzi z biednej rodziny z Missisipi. Jej rodzice rozstali się wkrótce po jej urodzeniu. Do okresu dorastania mieszkała z babcią, a następnie z młodą matką. Zbawienne, jak się okazało, stało się dla niej odesłanie do ojca w okresie dorastania, który  przypilnował jej z nauką, co zaprocentowało w przyszłości. Dzięki temu i własnej niepowtarzalnej osobowości Oprah skończyła studia, a później podjęła prace w telewizji. Dziś jest znaną na całym świecie amerykańską prezenterką telewizyjną, aktorką i milionerką.

Ciekawa jest też historia Hilary Swank amerykańskiej aktorki, która jako dziecko wraz z matką zamieszkiwała przyczepę kampingowa i pustostan znajomego. Dziewczyny mogły przebywać tam tylko nocą i spać na materacach, ponieważ w dzień znajomy zapraszał na oględziny potencjalnych kupców.

To doświadczenie sprawiło, że Hilary stała się niezwykle zdeterminowana i osiągnęła a w karierze aktorskiej ile tylko można sobie wymarzyć np. Oscara nie ukończywszy 30 roku życia.

Także Demi Moore nie miała łatwego dzieciństwa. Jej rodzice rozstali się jeszcze przed jej narodzeniem. Wychowywała się w przyczepie kampingowej wraz z matką alkoholiczką. W wieku 16 lat uciekła z domu i znalazła prace jako windykator terenowy. Później stała się modelką, a potem zadebiutowała na dużym ekranie. Mimo trudności i złego startu sprzeciwiła się sytuacji w której dorastała i postanowiła zawalczyć o siebie i swoje życie.

Na szczególną uwagę zasługuje także historia Kory a właściwie Olgi Jackowskiej, polskiej wokalistki rockowej znanej miedzy innymi z występów z zespołem Maanam i projektów solowych. Artystka nie miała łatwego dzieciństwa, pochodziła z biednej rodziny, była najmłodszą z sióstr. Po śmierci ojca trafiła na pięć lat do sierocińca i na rok do rodziny zastępczej. To doświadczenie na zawsze ukształtowało jej charakter, czyniąc ją jedną z bardziej charyzmatycznych wokalistek rockowych lat 80-tych.

***

Świat, może nas od razu zamknąć w pewne ramy, już na starcie ograniczając nam możliwości lub dając ich zbyt wiele. To co się stanie później, jest wynikową szczęścia, determinacji, osobistych cech charakteru, osobowości i ludzi jakich na swojej drodze spotkamy.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl