Cierpliwość i wybaczenie w drodze do doskonałości

Dla każdego z nas doskonałość oznaczać będzie coś innego. Jedni za doskonałość uznają stan, w którym osiąga się najwyższy rozwój emocjonalny, duchowy i mentalny. Inni natomiast doskonałość postrzegają jako sięgnięcie szczytów kompetencji zawodowych i wydajności w codziennej pracy. Bez względu na definicję, należy przyjąć, że dążenie do doskonałości powinno być celem każdego z nas, niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia społecznego.

Doskonałość naszym celem

Święty Brat Albert powiedział kiedyś – „Niech sprawa mojego udoskonalenia będzie odtąd dla mnie jedyną”. Podążając za jego słowami, musimy zdać sobie sprawę z tego, że rozwój jest jednym z sensów naszego istnienia. Życie wymaga od nas codziennego samodoskonalenia na każdym polu i w każdym obszarze naszej działalności. Cokolwiek robimy, czymkolwiek się zajmujemy, powinniśmy każdego kolejnego dnia pracować nad tym, aby stawać się lepszymi – lepszymi rodzicami, dziećmi, lepszymi przyjaciółmi, pracownikami lub pracodawcami. Po prostu lepszymi ludźmi. W jaki sposób możemy to osiągnąć?

Uwierzyć w swoje możliwości

Rozwój i samodoskonalenie może odbywać się na wielu różnych płaszczyznach – umysłowej, mentalnej, duchowej, emocjonalnej, ale również fizycznej. Najważniejsze jest to, że możemy rozwijać się na wszystkich tych płaszczyznach jednocześnie. Z pewnością nie jest to łatwe, ale jak najbardziej osiągalne. Właściwie jedyną przeszkodą stojącą nam na drodze do osiągnięcia tak kompleksowego rozwoju jest brak wiary – w sukces, w samego siebie, w sens tego, co robimy. Jeśli uda nam się pokonać tę barierę braku wiary, nic nie będzie dla nas nieosiągalne. Dlaczego jednak tak trudno jest nam wykonać ten jeden mały krok? Nad odpowiedzią na to pytania łamały sobie głowę najtęższe umysły naszej cywilizacji.

Wiara w siebie

Wiara w siebie

Z całą pewnością nabranie wiary w siebie i nabranie przekonania, że wszystko leży w naszym zasięgu, jednym przychodzi łatwiej, innym trudniej. Wpływ na to może mieć nasza przeszłość, otoczenie, cechy charakteru. Najważniejsze, aby ów brak wiary potrafić zidentyfikować jako problem i za wszelką cenę postarać się z nim uporać. Jeśli nam się to uda, otworzą się przed nami wprost nieograniczone możliwości rozwoju.

Cierpliwie iść przed siebie

Tak w nabieraniu pewności siebie, jak i w szerzej rozumianej pracy nad sobą, najważniejsza jest cierpliwość i umiejętność wybaczania sobie własnych błędów. Cierpliwość jest konieczna, aby opanować własne emocje i oczekiwania, które każą nam ze wszystkich sił jak najszybciej pędzić do celu. Tymczasem pośpiech i samodoskonalenie nigdy nie idą w parze. Kto w drodze na szczyt próbuje przeskakiwać po kilka stopni, ten nigdy nie dotrze do celu lub będąc już na samej górze zorientuje się, że nie poznał nawet połowy z tego, czego doświadczyli ludzie wolnym tempem wykonujący każdy kolejny krok. Zasada ta doskonale znana jest na Dalekim Wschodzie, w społeczeństwach opartych na nieustającej pracy nad sobą. Dlatego też m. in. tak ceni się tam osoby w podeszłym wieku, które przez całe swoje życie w ciszy i w pokorze kroczyły ku doskonałości.

Wybaczać sobie błędy i potknięcia

Umiejętność wybaczania sobie jest drugą, obok cierpliwości, cechą decydującą o sukcesie procesu samodoskonalenia. Ambicja bardzo często zamiast pomagać, zwyczajnie szkodzi. Zwłaszcza jeśli jest to ambicja nietolerująca porażek. W takich przypadkach zamiast działać na nas dopingująco, zwyczajnie deprymuje. Czy jest na to jakiś sposób? Wystarczy nauczyć się wybaczać sobie własne błędy. A będą się one przydarzać bez względu na to, jak mocno nad sobą pracujemy i na jakim poziomie rozwoju się znajdujemy. Musimy uznać błędy za coś nieuniknionego i nauczyć się z nimi żyć, a nawet się z nimi zaprzyjaźnić. Jedno, czego nie wolno nam robić, to tolerować ich powtarzania. Nasze błędy są naszymi najlepszymi nauczycielami. Jednak w żadnym wypadku nie możemy pozwolić sobie na to, aby powtarzać tę samą lekcję po wielokroć.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl