Dlaczego się poddajemy i nie realizujemy swoich celów?

Przyczyn zaniechania realizacji swoich celów jest wiele. Mogą to być zarówno negatywne wzorce oraz przekonania, przekazane nam przez najbliższą rodzinę, jak i wpływ naszego otoczenia, czyli znajomych, kolegów ze szkoły czy z pracy, a nawet ogólna aura panująca w danym miejscu życia. Często bywa również tak, że nikt nie nauczył nas walczyć o swoje marzenia, przez co przyjmujemy postawę bierną i godzimy się na życie bez wyzwań i bez zmian na lepsze.

Wysiłek, który przynosi satysfakcję!

W ekstremalnych przypadkach wychodzimy z założenia, że albo nie nadajemy się do niczego i na nic nie zasługujemy, albo wprost przeciwnie, że coś się nam należy i powinniśmy to dostać, ot tak sobie, zapominając o tym, że każdy prawdziwy sukces wymaga podjęcia określonych kroków i wysiłku towarzyszącego ich realizacji.

Patrząc przez pryzmat błędnych przekonań, może nam się również wydawać, że innym coś przychodzi łatwiej. Prawda jest jednak taka, że na świecie jest bardzo niewiele osób w czepku urodzonych i większość ludzi sukcesu, okupiło swoje osiągnięcia ciężką pracą. Niestety bardzo często lęk przed wysiłkiem, jest tym, co paraliżuje nas na drodze do doskonałości.

A wysiłek ten jest jednak wart swojej ceny, ponieważ daje nam satysfakcję i pozwala na dokonanie zmian, o których skrycie marzymy. Co ciekawe, częściej bierność jest o wiele bardziej męcząca niż największy trud, jaki podejmujemy na drodze do realizacji celów. Pamiętać trzeba bowiem o tym, że kiedy coś robimy, to każda czynność, czyli sam fakt podążania drogą ku spełnieniu swoich planów, daje nam dużo energii i satysfakcji, co już zmienia nasze życie i nadaje mu sensu oraz blasku.

Strefa komfortu – hamulec rozwoju

Zmiany, nawet te na lepsze, są czymś nowym, z czym nasza psychika często też nie do końca sobie radzi. Są oczywiście tacy, którzy uwielbiają zmiany, jednak większość ludzi, nawet jeśli pożąda zmian, to równocześnie w jakimś stopniu się ich obawia.

Wszystkiemu jest winna nasza strefa komfortu, czyli sytuacja, w której się aktualnie znajdujemy, niewymagająca od nas żadnego wysiłku i która przy okazji jest nam doskonale znana – niczym dobrze dopasowane i wysłużone, stare buty. Co tam, że są dziurawe i się rozpadają, kiedy wiemy jak w nich chodzić i jak uważać, aby przypadkiem się nie przewrócić.

Dlatego też z reguły jest tak, że gdy przebywanie w danej sytuacji nie jest dla nas na tyle męczące, aby coś w niej zmienić, to niezwykle trudno może przyjść nam decyzja o wyjściu ze strefy komfortu i podążeniu za własnymi marzeniami i celami.

W ten sposób niestety bardzo często decyzje o zmianie swojego życia, czy podjęcie się realizacji nowych celów, następuje dopiero w sytuacjach kryzysowych, kiedy los brutalnie zmusza nas do zmiany, której wcześniej się tak bardzo obawialiśmy.

Nie musi tak być. Możemy zmienić swoje życie o wiele wcześniej, nie narażając się na traumatyczne przeżycia. Nie musimy czekać, aż dosięgniemy dna, żeby się od niego odbić, bo doświadczenie to jest niezwykle trudne. Możemy zmienić swoje życie już teraz! I najczęściej wystarczą małe zmiany w swojej świadomości, które na zasadzie kuli śnieżnej wpędzą w ruch machinę samodoskonalenia.

Odwaga i wysoka samoocena

Żyjąc w czasach wszechobecnego hejtu, realizacja celów i zamierzeń, które często są ostrzeliwane z każdej strony, wymaga olbrzymiego poczucia własnej wartości i odwagi, która płynie z dystansu i świadomości działania mechanizmów psychologicznych.

Skutecznym sposobem na zdystansowanie się od opinii innych jest zrozumienie, że postawa naszych przeciwników wynika zazwyczaj z ich własnej nieudolności życiowej oraz ich braku poczucia pewności siebie i zazdrości, że my mamy siłę na realizowanie własnych celów i zamierzeń. Niech ich niechęć stanie się zatem paliwem dla naszych zmian.

Jeśli nasze poczucie wartości jest słabym ogniwem na drodze do doskonałości, to za pomocą prostych sposobów możemy postarać się je wzmocnić. Podstawowym warunkiem jest uświadomienie sobie tego, że wszystkie porażki, jakie spotykają nas w życiu, sprawiają, że jesteśmy silniejsi. Odwaga w działaniu i wysoka samoocena to narzędzia, dzięki którym nasze cele staną na wyciągnięcie ręki. Okraśmy to zdrową dozą wysiłku i pozytywnego myślenia, a wszystko stanie się dla nas możliwe.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl