Jak osiągać założone cele?

Początek roku to czas stawiania sobie nowych celów. Pomimo silnego postanowienia wprowadzenia zmian w życiu, często najpóźniej po kilku tygodniach cele zostają porzucone. 1 stycznia jesteśmy pewni, że w tym roku w końcu ułożymy sobie życie zgodnie z własną wolą, dlaczego zatem często tak szybko okazuje się to nieosiągalne? Czy istnieje sposób, aby sprostać rzuconym wyzwaniom i krok po kroku realizować swoje plany?

Znajdź swoje flow

Wiele z celów, które sobie stawiamy, dotyczy pracy zawodowej. Pragniemy zdobyć upragnioną pracę, podwyżkę, czy też rozwinąć własną firmę. Niestety plany często kończą się fiaskiem ze względu na poświęcenie pracy zbyt małej ilości czasu, bądź przez całkowite porzucenie planów. Bywa to efektem fiksacji na celu z pominięciem drogi do jego osiągnięcia. Czynności, które wykonujesz na co dzień, muszą dawać Ci satysfakcję i poczucie spełnienia, abyś nie tracił motywacji do ich wykonywania. Lata temu profesor psychologii Mihaly Csikszentmihalyi wprowadził pojęcie „flow” (przepływ) oznaczające poczucie euforii połączonej z satysfakcją, towarzyszące nam podczas wykonywania czynności będącej naszą pasją. Jego zdaniem uczucie flow podczas codziennej pracy to sposób na satysfakcję z życia. Innymi słowy, szukaj celu, do którego dążenie jest dla Ciebie przyjemnością.

Jak osiągać założone cele

Rzadko od razu udaje się znaleźć idealne zajęcie. Konieczne są próby, ciągłe starania. Czasami wydaje nam się, że coś da nam radość, jednak podjęcie danej aktywności okazuje się rozczarowaniem. Musisz też pamiętać, że każdy z nas posiada ograniczone talenty, przez co po prostu możemy się nie sprawdzić w wymarzonej dziedzinie. Ponadto, musimy też ograniczyć nasze marzenia do barier stawianych nam przez rzeczywistość. Warto w tym miejscu zacytować słowa znanego polskiego psychologa i coacha – Miłosza Brzezińskiego. Mimo iż nawołuje on do poszukiwania pasji, która mogłaby się stać sposobem na życie, trafnie zauważa, iż pomimo poczucia satysfakcji z tworzenia styropianowych gołębi, zajęcie to raczej nie przyniesie korzyści materialnych.

Nie jesteśmy doskonali

W osiąganiu wyznaczonych celów pomaga świadomość własnej niedoskonałości. Wielu ludziom z pomocą w tej kwestii przychodzi religia, uświadamiająca w kwestiach ludzkich słabości i małości człowieka. Świadomość ta pomaga w radzeniu sobie z porażkami. Zdając sobie sprawę z własnych ograniczeń, jesteśmy w stanie zaakceptować, że nie wszystko nam wychodzi, a porażki nie zniechęcają, lecz skłaniają ku samodoskonaleniu, które w przyszłości pomoże osiągnąć dany cel.

Jak wskazuje wspomniany już Brzeziński, dzisiaj problemem jest powszechne przekonanie, że sukces jest ogólnodostępny i tak naprawdę wystarczy się po niego schylić. Jest to charakterystyczne zwłaszcza dla tzw. pokolenia Y, które nie jest gotowe pokonywać przeszkód i radzić sobie z nieuniknionymi porażkami. Tutaj również warto zwrócić uwagę na pozytywny wpływ religii, która nakazuje wysiłek, pokonywanie trudności, potępiając bierność. Praca i radzenie sobie z problemami są niezbędne nie tylko dla osiągnięcia celu, ale również dla czerpania z niego satysfakcji. Jak mówi popularne powiedzenie – lepiej gonić króliczka niż go złapać. Rzecz w tym, iż sukces osiągnięty bez wysiłku często okazuje się rozczarowaniem. Pełną satysfakcję odczuwamy tylko mając świadomość samodzielnego pokonania wszelkich przeciwności, które napotkaliśmy o drodze.

Inspiruj się

Chcąc osiągnąć dany cel, obserwuj ludzi, którym już się to udało. Nie bój się pytać o ich metody, prosić o porady w konkretnych kwestiach. Inspiruj się ludźmi działającymi w Twojej lub pokrewnej dziedzinie. Nie mierz do tych, którzy są bardzo wysoko, ale do wyprzedzających Cię o krok. Ci ostatni jeszcze niedawno byli na tym samym etapie co Ty, przez co ich porady będą bardziej aktualne. Poza tym, do celu dąży się etapami. Jak podkreślają psychologowie sportu, zawodnik nie powinien skupiać się na wygraniu rozgrywek, skoczek ma myśleć tylko o następnym skoku, a piłkarz o kolejnym meczu. Zalecenie to dotyczy każdej dziedziny życia, jeśli chcesz zostać przedsiębiorcą z sukcesami, zamieszkać w Peru lub zdobyć Mount Everest, zastanów się, co będziesz musiał zrobić, aby to osiągnąć, a następnie poświęcaj całą swoją uwagę na wykonaniu kolejnego kroku.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl