Pozytywne myślenie, drogą do szczęścia

Szczęście jest stanem, którego pragniemy i do którego dążymy. Czasami wydaje nam się jednak, że dotarcie do niego jest trudne. Ciągle słyszymy o pozytywnym myśleniu i jego olbrzymim znaczeniu w budowaniu szczęścia. I myślimy zazwyczaj, że łatwo powiedzieć: myśl pozytywnie, a gorzej bywa z realizacją tej rady. Czy naprawdę tak trudno jest myśleć pozytywnie? I jak to się dzieje, że pozytywne myślenie jest najlepszą drogą do szczęścia?

Co utrudnia pozytywne myślenie?

Pozytywne myślenie przeżywa obecnie swój renesans. Coraz więcej mówi się o jego znaczeniu w budowaniu wewnętrznego spokoju i szczęścia. Sprawa wydaje się łatwa w teorii. Jednak życie dnia codziennego szybko weryfikuje sprawę i okazuje się, że czasami trudno jest znaleźć w sobie siłę, aby patrzeć na różne sprawy w bardziej optymistyczny sposób.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Najważniejszą jest jednak to, że żyjemy w czasach ciągłego napięcia, stresu i strachu. A czynniki te wcale nie sprzyjają pozytywnemu myśleniu. Problem polega na tym, że umysł w sposób naturalny, chcąc nas obronić przed wszystkimi najgorszymi możliwościami, zaczyna je podsuwać jako pesymistyczne wersje sytuacji. Robi to niejako w naszym interesie, bo chce nas przygotować na rzeczy hipotetycznie najgorsze.

Niestety przynosi to odwrotny skutek. Ta skomplikowana gra umysłu utrzymuje organizm w ciągłej gotowości i napięciu, co jest dla nas wyniszczające nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Jedyną obroną przed tym mechanizmem jest właśnie pozytywne myślenie, które niweluje negatywne skutki strachu, stresu i napięcia wewnętrznego. Bo prawda jest taka, że niezależnie od tego, kim jesteśmy, co posiadamy i co robimy w życiu, to sekret szczęścia nie tkwi w świecie zewnętrznym, a w sposobie naszego myślenia o nim i o sobie samym.

Co zrobić, aby nauczyć się pozytywnego myślenia?

Kluczem do nauki pozytywnego myślenia, jest zrozumienie, że wszystkie nasze procesy myślowe, podlegają naszej kontroli. Kiedy jesteśmy świadomi, że to my możemy kontrolować swoje myśli, a nie one nas, wtedy zaczynamy być władcami własnego umysłu. Istnieją ludzie, którzy urodzili się z umiejętnością pozytywnego myślenia i przychodzi im to naturalnie, bez konieczności kontroli procesów myślowych. Można nawet patrzeć na to jak na olbrzymi dar, a nawet talent.

Pozytywne myślenie

Na szczęście pozytywnego myślenia może nauczyć się każdy. Potrzebna jest do tego praca z własnym wnętrzem. Na czym ona polega? Jest to nic innego jak wewnętrzny dialog i przekazywanie sobie optymistycznych zapewnień i afirmacji, które pozwalają na uzyskanie wewnętrznej równowagi i nowego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

I nie bez powodu afirmacje mają tutaj tak olbrzymią moc. Są one dla nas wewnętrznym wsparciem i pocieszeniem, które możemy podarować sobie sami. Najważniejsze jest jednak to, że kontrolowane pozytywne myślenie polega przede wszystkim na świadomym poszukiwaniu pozytywnych aspektów każdej sytuacji, które zawsze istnieją, nawet jeśli z początku wydaje nam się inaczej.

Szczęście a optymizm

Pozytywne myślenie w postaci wiary w to, że wszystko ułoży się dobrze, daje nam wewnętrzną przestrzeń do tego, aby zaistniało w niej poczucie szczęścia. Optymizm wynikający z pozytywnego myślenia to również wspaniała dawka energii, która zachęca nas do działania. Wiele przeprowadzonych badań potwierdziło, że optymiści to ludzie szczęśliwsi i paradoksalnie, to oni z reguły osiągają sukces, ponieważ nie boją się porażek, na które tak ochoczo (w dobrej wierze) chce przygotować nas umysł – nasyłając na nas pesymistyczne wizje, uwzględniające tylko negatywne aspekty zdarzeń.

Strach przed porażką jest jednym z głównych czynników, które powstrzymują ludzi przed podjęciem działania. A to z kolei prowadzi do budowania wewnętrznego poczucia beznadziei i nieszczęścia, ponieważ zaczynamy żyć życiem, jakiego nie chcemy, a na wszystko spoglądamy w sposób pesymistyczny, nie wierząc, że coś może zmienić się na lepsze. W takiej sytuacji nie ma po prostu miejsca na szczęście. Szczęście może istnieć tylko tam, gdzie jest pozytywne myślenie.

Co ciekawe, naukowcy twierdzą nawet, że bez optymistów rozwój ludzkości nie byłby możliwy, bo to właśnie pozytywne myślenie od zawsze pchało ludzi do rozwoju i do przekraczania własnych granic. Tylko wiara w to, że coś jest możliwe do zrobienia, sprawiła, że jesteśmy dzisiaj tu, gdzie jesteśmy!

Jak pozytywne myślenie zmienia nasze życie?

Co stanie się z naszym życiem, kiedy zaczniemy wprowadzać do niego pozytywne myślenie? Przygotujmy się na to, że taki sposób myślenia da nam poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa, na którym skorzysta nasz organizm, bo już przestanie żyć w wiecznym stresie i napięciu. A to przełoży się na jego odporność i kondycję oraz dobre samopoczucie. To zaś da nam siłę do realizowania celów i planów, co przy okazji za sprawą optymizmu będzie dla nas czymś przyjemnym.

Pozytywne myślenie jest drogą do szczęścia, poprzez sam fakt, że daje wiarę w sens i powodzenie naszych działań. Pozwala cieszyć się życiem i dostrzegać jego piękną stronę. Tak naprawdę pozytywne myślenie jest najlepszym darem, jaki możemy podarować sami sobie. I jest najcenniejszą umiejętnością, jaką możemy zaszczepić w swoich dzieciach oraz bliskich.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl