Pomagasz – żyjesz dłużej!

Chcesz żyć dłużej? Zacznij pomagać! Jak się okazuje, pomaganie innym to świetne remedium dla naszego organizmu. W ten sposób nie tylko zyskujemy lepsze samopoczucie i jesteśmy zdrowsi, ale także żyjemy dłużej. I nie są to puste słowa, bo pozytywne aspekty pomagania potwierdzono naukowo!

Ci, którym pomaganie nie jest obce, nie raz doświadczyli uczucia satysfakcji i wewnętrznego spokoju lub euforii, po udzieleniu komuś wsparcia. Jest to miłe uczucie, które zachęca do dobrych uczynków. Ile osób ma jednak świadomość tego, że pomagając innym, wprawiamy w ruch biologiczne mechanizmy w naszym organizmie, które poprawiają nasze samopoczucie i zdrowie, a nawet wydłużają życie. Na czym polega zdrowotna potęga pomagania i altruistycznej postawy wobec innych?

Bezinteresowna pomoc a zdrowie – badania

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Pittsburgh na 45, a następnie 400 wolontariuszach wykazały, że u ludzi udzielających bezinteresownej pomocy dla konkretnej osoby, zanotowano aktywność mózgu w ośrodkach nagrody. Natomiast w obszarach związanych z informowaniem ciała o stresie, które odbywa się za pomocą ciśnienia krwi i stanów zapalnych, odnotowano zmniejszoną aktywność.

Inne badania, przeprowadzone tym razem przez Belgów na ponad 40 tysiącach wolontariuszy wykazały, że osoby działające charytatywnie, odznaczają się lepszym zdrowiem i mogą żyć nawet do 5 lat dłużej, od swoich rówieśników, którzy nie pomagają tak chętnie.

Bezinteresowna pomoc

O tym, że troska o drugiego człowieka i pomoc faktycznie wydłuża życie, świadczą również analizy, przeprowadzone w Niemczech na grupie 500 starszych osób w latach 1990 – 2009. Pokazały one jasno, że zrównoważona pod względem zaangażowania opieka nad wnukami, pomaganie bliskim czy innym osobom, może wydłużyć seniorom życie nawet o 7-10 lat.

Pomaganie – pogromca stresu, antydepresant i środek przeciwbólowy

Kiedy pomagamy, w naszym organizmie zachodzą reakcje chemiczne odpowiedzialne zarówno za dobre samopoczucie, jak i za kondycję fizyczną. Za pomocą oksytocyny zniwelowany zostaje stres, czyli cichy zabójca, który zbiera w obecnych czasach prawdziwe żniwo. Endorfiny poprawiają nam nastrój, co pozwala walczyć z depresją.

Reakcje te sprawiają, że spada poziom wywołanych stresem hormonów, które przy długotrwałym działaniu stają się zabójcze dla naszego organizmu. Odpowiadają one bowiem za podwyższenie ciśnienia krwi oraz aktywizację mózgu i pozostałych układów. W przewlekłej formie prowadzi to do stanów zapalnych, przeciążenia układu nerwowego i stopniowego wyniszczenia organizmu.

Za sprawą regularnego pomagania organizm staje się zdrowszy, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia nadciśnienia, alzheimera, depresji i przedwczesnej śmierci. Brak napięcia i stanów zapalnych powodowanych przez stres to również brak bólu, który mógł nam wcześniej towarzyszyć. Rośnie w nas poczucie własnej wartości, a postrzeganie świata zmienia się na bardziej pozytywne.

Pomagaj z Okruszkiem!

Inicjatywą Okruszka jest wsparcie Fundacji „Bliźniemu Swemu…”, działającej z ramienia Towarzystwa im. Św. Brata Alberta. Pomagamy bezdomnym i potrzebującym z całej Polski. Wspieramy chorych, dzieci i młodzież, działamy przeciw bezdomności i wykluczeniu wśród najmłodszych. Wielu wspaniałych ludzi robi to razem z nami. Jednym z ambasadorów Okruszka jest Grażyna Torbicka. Ty również możesz nim zostać.

Rolą ambasadora jest wspieranie i promowanie akcji charytatywnej Okruszka. Może być to ambasada social media, w której udostępnia się i komentuje posty Okruszka na Facebooku, dzieląc się swoimi pomysłami na pomaganie potrzebującym.

Może to być również ambasada aktywności, gdzie jako wolontariusz działa się na pierwszej linii wsparcia. Ostatnia możliwość to ambasada pieniądza, czyli pomoc finansowa, nawet drobna, która jest na wagę złota, bo to dzięki niej możemy zapewnić naszym podopiecznym zakup pożywienia czy leków oraz wielu innych niezbędnych rzeczy.

Pomagać można na różne sposoby. I jak widać, warto to robić nawet ze względów zdrowotnych. Mechanizm pomagania wynagradza nas za to w sposób naturalny. Dzieje się może tak dlatego, że świat jest miejscem, gdzie żyje bardzo wiele osób, czekających na pomocną dłoń. Ktoś lub coś sprawiło, że łatwiej się ją wyciąga, bo w zamian dostajemy podarunek w postaci dobrego samopoczucia, lepszego zdrowia i przede wszystkim – dłuższego życia.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl