Depresja, jak sobie poradzić?

Problemy z psychiką to coraz częściej spotykane zjawiska. Dla niektórych jest to temat kojarzony wyłącznie z problemami finansowymi, chorobami lub odrzuceniem przykładowo w miłości. Jak więc wytłumaczyć fakt, że depresja coraz częściej dotyka osoby zamożne, sławne, które posiadają szczęśliwe życie rodzinne. Kiedy zauważyć możemy, że gorsze dni to nie pojedynczy epizod tylko dłuższy okres. Czy o swoim problemie warto powiedzieć innym? Gdzie zgłosić się o pomoc. Jedno jest pewne, co podkreślają osoby zarówno chorujące na tą chorobę jak i specjaliści, leczący takie przypadki. Depresja jest do pokonania. Należy jednak podjąć odpowiednie kroki, by wygrać z tą okropną chorobą. Życie jest piękne, każdy dzień jest inny. Nigdy nie wiemy co przyniesie jutro, dlatego nigdy nie możemy się poddawać.

Jak zauważyć, że to depresja

Osoby cierpiące na tą chorobę są w większości przygnębione, bez chęci do dalszego życia. Etap, w którym chwilowe słabości, smutki stają się standardem w każdym dniu mogą być potwierdzeniem tej choroby. Wiele osób zarówno wśród sportowców jak i znanych osobowości z telewizji coraz częściej publicznie przyznaje się do tego typu problemu. Ich wyznania to pewnego rodzaju pomoc dla osób zmagających się z depresją. Myślenie, że nie tylko my zmagamy się z tego typu problemem jest pewnego sensu impulsem do podjęcia leczenia. Wyznania osób, które pokonały depresje to często wzruszające opowieści, które są jednak bardzo potrzebne innym. Nie jest to dziś temat tabu. Przyznanie się do tego typu problemu, nie powoduje wykluczenia ze społeczeństwa lub powodu do wstydu. Najważniejsza rzecz to zgłoszenie się do odpowiedniego specjalisty, sami nie poradzimy sobie z tym problemem. Nie można obawiać się wizyty u odpowiedniego lekarza, bez którego problem ten jest niemożliwy do rozwiązania.

Depresja, jak sobie poradzić?

Częste objawy

Depresja bardzo często charakteryzuje się problemami z sennością. Nieprzespane noce są bardzo często wymieniane wśród osób, które wygrały z tą chorobą. Pojawienie się problemów z koncentracją, nadmierny apetyt lub jego brak to kolejne z objawów. Może przejawiać się również brakiem zainteresowania wśród rzeczy, które dotychczas powodowały u nas entuzjazm. Bardzo groźnym momentem jest pojawienie się myśli samobójczych. W takich sytuacjach nie możemy zostać sami, musimy pilnie poprosić o pomoc odpowiednich specjalistów.

Rodzaje depresji

Depresja, jak sobie poradzić?

Wyróżnić możemy przykładowo reaktywną oraz endogenną. Pierwsza z nich jest skutkiem trudnych doświadczeń życiowych jak np. utrata bliskiej osoby, ciężka choroba. Depresja endogenna zaś przeważnie jest wynikiem odziedziczenia tej choroby. Wśród innych rodzajów możemy wyróżnić przykładowo:
– depresję sezonową: jak sama nazwa wskazuje pojawia się w określonym czasie
– depresja psychotyczna: może przejawiać się w postaci urojeń

Lęk w depresji

Obawy przed nowym dniem, brak chęci do przeciwstawiania się problemom to kolejne elementy składające się na depresję. Jeśli każdy nowy dzień to dla nas ogromny lęk przed wyjściem z łóżka, strach przed spotkaniem innych osób musimy poważnie rozważyć opcję wizyty u odpowiedniego specjalisty. Pierwszym krokiem może być wizyta u lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu, który z pewnością również pomoże, a następnie skieruje do właściwego psychiatry. Jeśli czujemy, że poziom naszej bezsilności, przygnębienia jest bardzo wysoki możemy bezpośrednio zgłosić się do psychiatry lub szukać pomocy w szpitalu psychiatrycznym. Najważniejsze to odważyć się na taką wizytę. Odpowiednie leczenie sprawi, że zapomnimy o braku motywacji, wróci chęć do życia. Nasze dni będą pełne energii do nowych działań.

Depresja niezależnie od wieku

Warto pamiętać, że choroba tego typu dotyka zróżnicowane wiekowo grupy osób. Jeśli zauważymy, że u naszych dzieci pojawiają się objawy depresji warto skonsultować ten problem z psychologiem. Porozmawiajmy również z wychowawcą w szkole. Pamiętajmy także, że trudna sytuacja rodzinna, jak np. kłótnie pomiędzy rodzicami, mogą przyczyniać się do tego typu problemów u najmłodszych. Osoby starsze również mogą zmagać się z depresją. Warto okazać im zainteresowanie, odbyć szczerą rozmowę, jeśli widzimy duże wahania nastroju u osób z którymi mamy kontakt.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl