Wpływ internetu na relacje międzyludzkie

Jedna z definicji internetu brzmi: ogólnoświatowy system połączeń między komputerami, określany również jako sieć sieci. Już samo określenie ogólnoświatowy, czyni go czymś spektakularnym, ogólnodostępnym, a zarówno ważnym i niezwykle cenionym w wielu aspektach życia codziennego. W tym momencie, warto zadać pytanie: Czym dla nas jest internet? Jak bardzo zmienił świat? W którym kierunku zmierza? O tym będziemy chcieli opowiedzieć na łamach tego artykułu.

Internet jest pewną strukturą, która zawładnęła światem. Możemy dostrzec zarówno pozytywne, jak i negatywne tego skutki. Czas pokazał, jak to ma miejsce w różnych aspektach życia, że korzystanie z szeroko dostępnych narzędzi i instrumentów współczesności, może ułatwić nasze funkcjonowanie, bądź je nieco utrudnić. Jaką zatem rolę w tym wszystkim odgrywa internet?

Czym dla nas jest internet? Jak bardzo zmienił świat?    

Internet przez każdego za nas jest postrzegany inaczej. Dla jednych to źródło informacji, baza wiedzy, z której korzystamy w kluczowych sytuacjach. Dla innych narzędzie komunikacji międzyludzkiej. Wielu z nas używa go jako instrumentu usprawniającego wykonywanie codziennych czynności, tj. opłaty, zakupy i inne podobne przedsięwzięcia. Internet jest też jedną z form rozrywki i spędzania wolnego czasu, gdzie można obejrzeć film, posłuchać muzyki czy zagrać w jakąś grę. Jest też niezbędnym narzędziem pracy w wielu instytucjach, firmach i innych strukturach rynkowych, których działalność opiera się o systemy ściśle powiązane z internetem.

jak bardzo internet zmienił świat

Jak widzimy, internet odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Ma też ogromny wpływ na nasze zachowania, relacje i codzienne funkcjonowanie.

Jak bardzo zmienił świat?

Jak widzimy świat zmienił się w ten sposób, że rządzi się trochę własnymi zasadami. Odbiera nam w pewnym stopniu naszą tożsamość, obnaża nas, uczy przebiegłości, kombinowania i oszustwa. Osłabia nasze relacje międzyludzkie, które zamiast bliskości, uczuciowości i rozmowy w cztery oczy, zamieniają się na rozmowy on-line, często nieszczere i krótkotrwałe. Relacje, które nie są budujące, a wręcz przeciwnie, oskarżające i zbuntowane. Internet jest pewnego rodzaju ucieczką w wirtualny świat, który nie zawsze może okazać się łaskawy.

Globalna sieć oferuje wiele możliwości swoim użytkownikom, tylko należy z nich w odpowiedni sposób korzystać. Jak wszystko, ma swoje jasne i ciemne strony. Zaczęliśmy od tej ciemnej, ale nie zapominamy również o wielu pozytywach, które odmieniły życie wielu z nas na lepsze. Jak już wspomnieliśmy, jest ogromną skarbnicą wiedzy, w postaci, artykułów, poradników, filmów i bardzo popularnych w obecnych czasach podcastów czy kursów. Tych dobrodziejstw edukacyjno-naukowych jest jeszcze wiele więcej. Każdy może je mieć na wyciągnięcie ręki za pośrednictwem internetu. Komunikacja międzyludzka za pomocą różnych komunikatorów też nie musi być zła, jak kieruje się pewnymi zasadami.  Dzięki internetowi, możemy z łatwością porozumiewać się z osobami na całym świecie. Jest to bardzo wygodna forma komunikacji, w przypadku pewnych dużych odległości. Internet też umożliwia pracę i kreuje dobre warunki do wykonywania zawodu. Wiele firm i sklepów funkcjonuje zdalnie, nie mając konkretnej stacjonarnej siedziby. Stwarza to ogromne możliwości rozwoju zarówno osobistego jak i przedsiębiorczego.

Każdy z nas wymieniłby pewnie jeszcze więcej pozytywnych i negatywnych stron internetu, bo będąc osobowościami indywidualnymi, subiektywnie podejdziemy do tej kwestii, oceniając ją pod kątem przydatności dla nas i naszych bliskich. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, dlatego korzystajmy zdroworozsądkowo, że wszystkiego co jest nam oferowane. Czerpmy z tego jak największe korzyści, będąc w zgodzie z otoczeniem.

Jak dobrze ukierunkować nasze dzieci, aby potrafiły odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego?

Każdy rodzic chciałby jak najlepiej wychować swoje dzieci, zadbać o wszystkie ich potrzeby i zapewnić dobry start w dorosłe życie. Wiemy, że pisze ono różne scenariusze i nie zawsze jest tak jak się zakładało. Internet stwarza duże możliwości rozwoju osobistego, ale też stanowi pewne zagrożenie, szczególnie dla młodego człowiek, który dopiero poznaje życie. Rodzice i bliscy odgrywają istotną rolę w kształtowaniu charakteru i osobowości swoich dzieci. Często mówi się, że najwięcej wynosi się z domu i dużo jest w tym prawdy. Postawa naszych pociech, bierze się z obserwacji swoich rodziców bądź bliskich z ich otoczenia. Dlatego pokazujmy samym sobą co jest dobre, a co złe. Jak zachowywać się w danych sytuacjach i jak radzić sobie w tych trudniejszych momentach. Rozmawiajmy dużo z naszymi dziećmi i rozwiązujmy wspólnie problemy. Pozwólmy im być częścią świata wirtualnego, pokażmy te dobre jego strony i nauczmy korzystać je z jego dobrodziejstw. Jednak zróbmy to w sposób rozsądny, przedstawiając też zagrożenia jakie nasze dziecko mogą spotkać. Skonfrontujmy to z rzeczywistością, która bazuje na żywych relacjach międzyludzkich, jest bogata w odczucia i doznania, których świat wirtualny nam nie zaoferuje. Pamiętajmy o tym, że jak dziecko od najmłodszych lat ukierunkujemy właściwie, pokazując mu co jest dobre, a co złe i do czego obie ścieżki mogą doprowadzić, to możemy być spokojni o jego przyszłość. Zadbajmy o rozwój naszego dziecka jak najlepiej, opierając się na prawdziwych relacjach międzyludzkich.

Wpływ internetu na relacje międzyludzkie jest duży. Może być on pozytywny, gdzie nawiązujemy nowe znajomości z osobami będącymi nawet na drugim końcu świata, bądź też mamy możliwość rozmowy z bliskimi, których obecnie nie możemy zobaczyć na żywo.

Jednak jest też ta ciemniejsza strona relacji internetowych, gdzie często zamykamy się na świat rzeczywisty, funkcjonując jedynie w tym wirtualnym. Stajemy się wyobcowani, nie potrafimy ze sobą rozmawiać, jak to mówią w „realu”. Dlatego pamiętajmy, jak ważne są rozmowy z bliskimi i obserwacja ich. Wszystko da się naprawić tylko trzeba w odpowiednim momencie zareagować.

Internet jest dla wszystkich, tylko musimy nauczyć się z niego umiejętnie korzystać.

Autor:
Okruszek
Okruszek

Jesteśmy redakcją bloga ogólnopolskiej akcji charytatywnej i piszemy o tym jak skutecznie pomagać osobom potrzebującym. Codziennie klikamy i pomagamy na stronie okruszek.org.pl